Cei mai străluciți participanți la Eurovision ai tuturor anilor

Eurovision Song Contest Eurovision va sărbători în curând aniversarea a 60 de ani. Participă la aceasta pot fi țările aparținând Uniunii Unificate de Radiodifuziune, motiv pentru care printre concurenții pentru victorie observăm în mod regulat țări precum Israelul. Inițial, au existat doar 7 țări, dar datorită faptului că numărul celor care doresc să concureze pentru Marele Premiu este în creștere în fiecare an, în 2004 a fost introdusă o semifinală suplimentară de calificare rotundă. Țări precum Italia, Franța, Germania, Spania și Regatul Unit se duc fără concurență. Împreună cu aceștia există o țară câștigătoare a anului trecut. Este pur și simplu imposibil să-și amintească concurenții Eurovision din toți anii, dar vom încerca să spunem despre cei mai interesați interpreți și cântece.

Eurovision Song Contest

În 2005, concursul a venit în capitala Ucrainei - Kiev. Lista participanților a inclus din nou Ungaria, Bulgaria și Republica Moldova au debutat. În total, erau 39 de țări. În finală, au fost 25 de locuri. Ca urmare, locurile au fost distribuite după cum urmează: 1 - Grecia (Elena Paparizu, numărul meu unu), 2 - Malta (Chiara, Angel), 3 - . Din păcate, primele trei nu au inclus reprezentanți ai fostei URSS.

După cum știți, 2006 a adus Dima Bilan locul al doilea. În final, cantaretul rus a concurat cu participanți din 24 de țări. Ca rezultat, monștrii finlandezi de la grupul de metale grele "Lordi" s-au dovedit a fi pe primul loc, iar în al treilea rând - cântăreața Leila din Bosnia și Herțegovina.

În 2008, Concursul de Eurovision a avut loc la Belgrad. 43 de țări au participat la concurs. Finalele au fost țările celor patru mari, Serbia, precum și 9 câștigători ai fiecărei semifinale. Ca urmare, argintul se duce la ucraineanul Ani Lorak ("doamna umbroasă"), bronzul - Kalomire din Grecia (combinație secretă), aurul este adus la Moscova de Dima Bilan. Compoziția sa "Crede-mă" câștigă 272 de puncte și devine câștigătorul absolut.

În 2009, concursul este găzduit de Moscova. Anul acesta, 42 de țări au ajuns în capitala rusă. Georgia și San Marino au refuzat să participe, dar Slovacia sa întors. În plus față de cele cinci țări mari și Rusia, Lituania, Israel, Suedia, Croația, Portugalia, Islanda, Armenia, Grecia, Estonia, Danemarca, Malta, Bosnia și Herțegovina, Turcia, Albania, Ucraina și România au ajuns în finală. Aur, câștigând un record de 387 de puncte, a fost primit de reprezentantul Norvegiei Alexander Rybak ("Fairytale"). Cu o marjă mare pe locul al doilea a fost Islanda Yohanna, iar pe locul trei - un duet din Azerbaidjan. Anastasia Prikhodko, cântăreață rusă, a reușit doar să ajungă pe locul 11 ​​(91 de puncte).

După victoria pescarului Norvegia pentru a treia oară a primit dreptul de a găzdui un concurs, care a avut loc de această dată în suburbiile din Oslo. Numărul participanților a fost redus la 39. Au refuzat să vină reprezentanți ai Muntenegrului, Ungariei, Cehiei și Andorrei. Cu toate acestea, Georgia sa întors la scena. După rezultatele votării, câștigând 246 de puncte, Lena Meyer Landrut din Germania a câștigat piesa "Satellite", urmată de Turcia și România. Personalul lui Peter Nalitch din Rusia sa dovedit a fi al unsprezecelea.

Victoria cântăreței Lena a dat dreptul să desfășoare în 2011 Eurovisionul, orașul german Dusseldorf. Au participat 43 de țări, dintre care 4 au revenit la concurs. Rusia a ajuns la finala, dar Alexei Vorobiev a câștigat doar locul 16. Primul a fost duelul din Azerbaijan Ell & Nikki cu piesa "Running Scared". Rafael Gualazzi din Italia a luat argint, iar Erik Saade din Suedia - bronz.

57 Concursul Song Eurovision a avut loc în capitala Azerbaidjanului - Baku. La această competiție, Rusia a făcut o descoperire reală, trimițând echipa "bunici Buranovskie". Ansamblul folcloric cu melodiile Udmurt a cucerit Europa și a câștigat locul 2. Cu rezultatul de 372 de puncte pe primul loc a fost piesa "Euphoria" de către cântăreața suedeză Laurin. La 3 - reprezentantul Serbiei Zeljko Joksimovic.

Eurovision în 2013 a avut loc în orașul suedez Malmo. 39 de țări și-au exprimat dorința de a participa. Câștigătorul vocii proiectului - Dina Garipova, reprezentând Rusia, sa dus la finala și a reușit să intre în top cinci (locul 5). Trei lideri: Emilia de Forest (Danemarca), Farid Mammadov (Azerbaidjan), Zlata Ognevich (Ucraina).

Rezultatele Eurovision 2014

Cel de-al 59-lea concurs de concurs Eurovision a avut loc în Danemarca și sa dovedit a fi bogat în scandaluri. Faptul este că Austria a fost reprezentată de artistul travestitor Tom Neuwirth. A apărut în imaginea femeii bărbătești Conchy Wurst și a cântat cântecul "Rise Like a Phoenix". O cameră frumoasă, o voce puternică și o imagine șocantă au adus cântăreața 290 de puncte și o victorie. Grupul olandez "Common Linnets" și numărul lor "Calm after the Storm" au obținut 238 de puncte și au ocupat locul al doilea. Al treilea a fost Sanna Nielsen din Suedia. Piesa ei "Undo" a avut 218 de puncte. Surorile Tolmachevy din Rusia au primit un loc onorabil 7 și 89 de puncte pentru piesa "Shine".